لبخند انتظار
 
یکی در آرزوی دیدن توست / یکی در حسرت بوسیدن توست / ولی من ساده و بی ادعایم / تمام هستی ام خندیدن توست

بخش های دیگر

فتوبلاگ من
پرسش و پاسخ
یادداشت بازدیدکنندگان
گالری وبلاگ

جستجو

دوستان من

قناعت کردن و به کم راضی بودن

« وَیَرضَونَ بِالقَلیلِ »

قناعت کردن ضد صفت حرص است یعنی صفت و حالتی از نفس است که  باعث اکتفا کردن به قدر حاجت می باشد ، قناعت مرکبی است که انسان را به مقصد اصلی می رساند وسعادت ابدی را برای او به ارمغان می آورد زیرا هر که به قدر ضرورت قناعت کرد و دل را مشغول زواید نکند همیشه فارغ البال می باشد و حواس او جمع است و تحصیل آخرت برایش آسان می شود .(معراج السعادة مرحوم نراقی /ص302)

قناعت گنجی است که پایان ندارد ، قناعت موجب راحتی و آسایش دنیاست ، قناعت سبب آسان شدن حساب و کتاب آخرت است . چون روایت شده است که مال دنیا به گونه ای است که در حلال آن حساب است و در حرام آن عقاب می باشد ؛ یعنی بر فرض هم که حلال باشد باید پای میز حساب و کتاب حاضر شود .

به چند حدیث در این رابطه توجه بفرمایید :

پیامبر اکرم (ص) فرمودند : سفارش می کنم شما را به قناعت که آن سرمایه پایان ناپذیر است .

اگر به اندازه کفایت از مال دنیا داری به دنبال بیشتر آن نرو که دچار طغیان می شوی .

امام باقر (ع) فرمود : بپرهیز از اینکه در امور مادی به بالاتر از خود توجه کنی پس تو را کافی است همین سخن خداوند متعال که به پیامبرش فرمود :

فَلَا تُعْجِبْكَ أَمْوَالُهُمْ وَ لَا أَوْلَادُهُمْ ...(55 توبه )

و (فزونى) اموال و اولاد آنها (کافران) ، تو را در شگفتى فرو نبرد

و نیز فرمود :

وَ لَا تَمُدَّنَّ عَيْنَيْكَ إِلىَ‏ مَا مَتَّعْنَا بِهِ أَزْوَاجًا مِّنهُمْ زَهْرَةَ الحَيَوةِ الدُّنْيَا ...(131طه )

و هرگز چشمان خود را به نعمتهاى مادّى، كه به گروه‏هايى از آنان ( کفّار ) داده‏ايم، ميفكن!

و اگر با این حال چیزی در ذهن و خاطرت وارد شد زندگانی رسول خدا (ص) را به یاد آور که غذایش نان جو و شیرینی اش خرما و زیر اندازش حصیر و لیف خرما بود . همان را هم اگر پیدا می کرد . (اصول کافی / ج4 / ص410)

امام صادق (ع) فرمود :

هر که از خدا به اندک معیشتی قناعت کند و راضی شود خدا هم به اندک عمل از او راضی می شود . (اصول کافی / ج4 / ص412)

سفارش لقمان به پسرش نیز چنین بوده است :

ای پسرم ! قانع باش تا بی نیاز شوی و متقی و پرهیزکار باش تا عزیز و محترم گردی . (ارشاد القلوب /ص111)

از حضرت عیسی (ع) نقل شده که فرمود :

ای گروه انصار من ! به کم دنیا راضی باشید همراه با سلامت دینتان ؛ همانطور که اهل دنیا به کم دین راضی شدند با سلامت دنیا.

یعنی تا جایی دنبال دنیا بروید که به دینتان لطمه ای وارد نشود چون اگر بیشتر وقت خود را برای به دست آوردن دنیا صرف کنید از عمل به دین باز خواهید ماند همانطور که اهل دنیا تا جایی با دین همراهی میکنند که به دنیایشان ضرری نرسد.

برگرفته از پیمان منتظران /ص 108


نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و دوم مهر 1390 توسط 

یکی از صفات مؤمن و منتظر مهدی فاطمه (عج) دوری از گناهان زبان است ، همانطور که می دانید زبان یکی از ابزار گناه است که همه جا و همه وقت در اختیار ماست و همین باعث شده که نسبت به آن بی تفاوت باشیم در حالی که بیشترین گناهان توسط همین زبان انجام می شود که بیشتر آن گناهان کبیره است و از آن بدتر قبح و زشتی گناهان زبان در بین ما یا کمتر شده و یا از بین رفته است ، باز هم این در صورتی است که اکثر آنها حق الناس بر عهده ما می گذارد.

 

فحش و دشنام ندادن

ولا یسبّوا مسلماً

منتظران ظهور قائم آل محمد(ص) تعهد می دهند و بیعت می کنند که مسلمانی را سبّ و فحش و دشنام ندهند.

فحش و دشنام ،  گفتار رکیک و نا مربوطی است که هیچ زبان پاک و هیچ دهان طاهری خود را به آن آلوده نمی کند ، کاری است بسیار بیهوده که هیچ نفعی ندارد جز ضرر برای گوینده و شنونده که فردی با وسوسه و مکر شیطان ، رذالت خودش را آشکارمی کند .

منشأ هرگونه فحش و دشنام و هرزه گویی و بد زبانی ، خباثت نفس و دنانت طبع است.(معراج السعادة ، مرحوم نراقی ، ص 193)

خداوند متعال در آیه شریفه می فرماید :

وَ لَا تَسُبُّواْ الَّذِينَ يَدْعُونَ مِن دُونِ اللَّهِ فَيَسُبُّواْ اللَّهَ عَدْوَا بِغَيرِ عِلْمٍ  كَذَالِكَ زَيَّنَّا لِكلُ‏ِّ أُمَّةٍ عَمَلَهُمْ ثُمَّ إِلىَ‏ رَبهِّم مَّرْجِعُهُمْ فَيُنَبِّئُهُم بِمَا كاَنُواْ يَعْمَلُونَ(108انعام)

 (به معبود) كسانى كه غير خدا را مى‏خوانند دشنام ندهيد، مبادا آنها (نيز) از روى (ظلم و) جهل، خدا را دشنام دهند! اينچنين براى هر امّتى عملشان را زينت داديم سپس بازگشت همه آنان به سوى پروردگارشان است و آنها را از آنچه عمل مى‏كردند، آگاه مى‏سازد (و پاداش و كيفر مى‏دهد).

وقتی می فرماید که به بت ، فحش و دشنام ندهید ، معلوم می شود که حرمت انسان چقدر است ، چه رسد به انسان مسلمان و مؤمن .( البته بسیار واضح است که بت و بت پرستی ، هیچ احترام و حرمتی ندارد ، لکن با این بیان می خواهد ریشه چنین عملی را بر کند تا کسی زبان خود را به کلمات ناشایست آلوده نکند .)

همانطور که گفته شد ، فحش دادن فقط خباثت درونی خود فرد را عیان می کند و معلوم می شود که خود این فرد مشکل دارد ، به همین جهت آن را یکی از گناهان کبیره شمرده اند.

از حضرت رسول (ص) نقل شده است : بهشت حرام است بر هر فحش گویندۀ کم حیایی که پروا نکند از آنچه خود گوید و از آنچه به او گویند ، چنین کسی را اگر تفتیش کنی از احوال او ، یا ولدالزنا ست یا شیطان در نطفۀ او شریک شده است .(حلیة المتقین ، ص 448)

همچنین نقل شده که فرمودند :

اهل دوزخ از دست چهار گروه در عذابند ، یکی از آنان کسی است که پیوسته از دهانش چرک جاری است و این فردی است که در دنیا فحش گو بوده است . (معراج السعادة ، مرحوم نراقی، ص 193)

برگرفته از پیمان منتظران ، ص 60

 


نوشته شده در تاريخ جمعه هشتم مهر 1390 توسط 

امام زمان (عج) می فرماید :

هر یک از شماها باید به آنچه که او را به دوستی ما نزدیک می سازد عمل کند و از آنچه که خوشایند ما نبوده و خشم ما در آن است دوری گزیند زیرا مرگ به طور ناگهانی انسان را می گیرد در وقتی که توبه برایش سودی ندارد و پشیمانی او را از کیفر ما به خاطر گناهش نجات نمی دهد.

بحار الانوار /ج 53 / ص 174


نوشته شده در تاريخ جمعه اول مهر 1390 توسط